Ketabkhani Site
پرچم پیروز

میانگین امتیاز

نسخه الکترونیکی کتاب موجود نیست.


شرکت در مسابقه در حال برگزاری این کتاب
نویسنده : نادر فضلی

مترجم :

ناشر : مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر

قیمت : 8500 ریال

نوع : مذهبی

موضوع : نیمه شعبان

سطح : عمومی

تعداد صفحات : 48

سال انتشار : 1387

نویسنده کتاب را با بیان یک داستان قرآنی آغاز می کند. داستان انتخاب جناب طالوت به پادشاهی و نبرد وی با جالوت و لشگریان انبوه وی. در آیه 249 سوره بقره می خوانیم که لشکر خدا با شماری اندک اما ایمانی عظیم بر لشکر شیطان پیروز می شود و پیوسته حق پیروز است:

« كَم مِّن فِئَةٍ قَلِيلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثِيرَةً بِإِذْنِ اللّهِ وَاللّهُ مَعَ الصَّابِرِينَ »

چه بسا گروهی اندک بر لشکری عظیم، به اذن و فرمان خداوند، پیروز شود، و البته خداوند همیشه با کسانی است که صبر و پایداری پیشه کنند.

نویسنده در واقع این داستان را سرآغازی قرار داده است که در ادامه از چگونگی پیروزی آخرین حجت حق، حضرت حجه بن الحسن علیه السلام سخن بگوید و این سوال را مطرح می کند که حضرت ولی عصر چگونه با قدرت های وحشتناک و حیرت انگیز دولت های کافر زمان خود، مقابله خواهد کرد.

نویسنده در بخش دوم کتاب این قدرت ها را ذکر کرده و حربه و ابزار و اسلحه لازم و مناسب برای رویارویی با هر یک از آن قدرت ها و توانمندی های بشری که حضرت مهدی علیه السلام از آن بهره خواهد برد، بیان و تشریح می کند.

  • نخستین و مهمترین و کارسازترین و در عین حال ساده ترین سلاح آن حضرت "دعوت توحیدی" اوست.
  • ما شیعیان معتقدیم که حضرت مسیح علیه السلام ظهور می فرماید و پشت سر امام زمان علیه السلام نماز می گزارد، تصور کنید با وقوع این حادثه چه خواهد شد؟ آیا چنان نخواهد بود که مسیحیان مومن، با دیدن این صحنه به حضرت مهدی ایمان بیاورند؟ و از آنجا که بسیاری از قدرتهای سیاسی و اقتصادی و نظامی و فرهنگی فعلا در اختیار مسیحیان است، با ایمان آنان، آیا آن قدرتها فرو نخواهد ریخت؟ یا به صورت صحیح در اختیار حضرت مهدی قرار نخواهد گرفت؟
  • درباره ایمان یهودیان به حضرت مهدی داریم: "آنگاه که یهودیان دیدگانشان به جمال نورانی و روحانی حضرت مهدی روشن شود، همگی جز اندکی از آنان تسلیم آن جناب شوند. به این ترتیب، بخش اعظم دیگری از قدرت های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی فرو می پاشد.
  • یکی از سلاح های کارسازی که در جنگ های پیامبر نقش مهمی را ایفا می کرد، ترس وهراسی بود که خداوند از پیامبر و یارانش در دل های کافران می انداخت. همین ویژگی را امام باقر علیه السلام برای حضرت حجت بیان می فرماید.
  • یکی از ابزارهای خارق العاده حضرت مهدی که بوسیله آن، نیروی جادویی و اهریمنی و قدرتهای فرعون گونه ای را به زانو در می آورد، عصای حضرت موسی علیه السلام است.
  • علاوه بر همه این عوامل، حضرت مهدی نیروی نظامی نیز خواهد داشت. برای اقدام نظامی، بی تردید حضرت ولی عصر نخست نیاز به یارانی همدل و پیروانی راستین دارد، بطوریکه سرداران سپاه آن حضرت 313 نفر ( به عدد پیکارگران جنگ بدر و یاران پایدار و استوار جناب طالوت) و پس از پیوستن آن 313 نفر و آغاز اقدامات نظامی حضرت، ده هزار نفر دیگر در همان لشگرکشی نخست به آن حضرت می پیوندند.
  • یکی از قدرتهای بی شمار خداوند در نابودی کافران، قدرتهای طبیعی است و یکی از آنها قدرت "باد" است. بعید نیست که تمامی نیروهای طبیعی را خداوند به فرمان حضرت مهدی درآورد تا آن حضرت آنگونه که خود اراده فرماید از آن نیروها در نابودی دشمنان بهره مند شود.
  • درباره قدرت و توان اقتصادی حضرت مهدی علیه السلام سخن بسیار است، چنانچه امام باقر علیه السلام می فرماید: "تمام ثروت های پیدا و پنهان در نزد حضرت ولی عصر فراهم آید."

          ...

 

به این ترتیب پیشرفت های علمی و فنی در برابر قدرتی که خداوند به حضرت صاحب الزمان ارزانی می دارد دیگر شکوه و عظمتی ندارند. چون خداوند نیروهای برتری به آن حضرت می دهد.

مردم پاکدل و پاک سرشت با دیدن حضرت مهدی علیه السلام می یابند که او حجت خداست و محبت آن حضرت به دل آنها می افتد و مایل و مطیع او می شوند.

در جنگ بدر تعداد مسلمانان 313 نفر بود و عده کافران حدود هزار نفر. مسلمانان تجهیزات کافی جنگی نداشتند و کافران تا دندان مسلح بودند. از این رو خداوند نخست هزار فرشته به یاری آنان فرستاد و سپس دو هزار فرشته دیگر و آنگاه دو هزار فرشته دیگر مامور فرمود تا به مسلمانان مدد رسانند. پیداست که در ظهور حضرت مهدی به خاطر کثرت دشمنان و پیچیدگی سلاح آنان، مقابله با دشمنان دشوارتر خواهد بود و فرشتگان نیز از نیروی بیشتری در مقابله با دشمنان بهره خواهند برد.

امام سجاد علیه السلام درباره یاران حضرت مهدی علیه السلام می فرماید: "آنگاه که قائم ما قیام فرماید، خداوند آفت و بیماری را از شیعیان ما می زداید و دلهای ایشان را چون پاره های آهن - محکم و استوار- می گرداند و نیروی هر یک از ایشان را برابر نیروی چهل مرد قرار می دهد و در آن حال ایشان را حاکمان و ارکان زمین می گرداند."

بسیاری از نابسامانیهای اجتماعی و انحطاط فکری و فرهنگی ریشه در جهل و نادانی مردم دارد. یکی از بهترین و مهمترین و کارساز ترین حربه های حضرت مهدی علیه السلام برای مقابله با ناهنجاری های جامعه افسار گسیخته، آن است که خرد و اندیشه مردم را تعالی می بخشد و با متعالی شدن و رشد اندیشه ها و خشکیدن ریشه نادانی ها مردم از کمالات و نیکویی ها استقبال خواهند کرد. از همین روست که امام باقر علیه السلام بشارت داده است: "اذا قام قائمنا وضع یده علی روس العباد فجمع الله بها عقولهم و کملت بها احلامهم"(بحارالانوار، جلد 52، صفحه 328) آنگاه که قائم ما بپاخیزد و قیام فرماید دست خویش بر سر بندگان می نهد و خداوند بدین سان عقل های ایشان را فراهم می آورد و خردهای آنان را کامل می گرداند.

...

برای ثبت نظرات خود در مورد این کتاب ابتدا باید از لینک ورود به سایت وارد شوید.


جدیدترین نظرات در مورد این کتاب
سلام من کتاب رو نخوندم ولی از روی سوالات ارائه شده می شه فهمید چقدر این کتاب ارزنده است. ممنون

نوشته شده توسط: azaderohani در تاریخ: 1394/05/11
باسلام من کتاب رامطالعه نکرده ام ولی از سوالات مشخص بود که کتابی واقعا ارزشمند در اختیار شرکت کنندگان مسابقه قرار داده اید ممنون

نوشته شده توسط: askaridehno در تاریخ: 1394/05/14
کتاب جذابی بود... شیوه نگارش هم بگونه ایه که قابل فهم عموم مردم هستش

نوشته شده توسط: khademe-gomnam در تاریخ: 1394/05/18
جذاب و با ارزش

نوشته شده توسط: hossein Fc در تاریخ: 1395/04/31
با اینکه کتاب را نخونده بودم ولی سوالات خیلی راحت و پر معنا بودند.

نوشته شده توسط: golemina در تاریخ: 1396/04/24
کتاب جدید و جذابی بود. تشکر از سایت کتابخوانی بابت ترویج فرهنگ کتابخوانی

نوشته شده توسط: hamed20 در تاریخ: 1398/02/19

امتیاز شما به این کتاب:(توضیحات بیشتر...)


برای ثبت ارزیابی خود در مورد این کتاب ابتدا باید از لینک ورود به سایت وارد شوید.

ورود به سایت
رمز عبور را فراموش کرده ام؟
نام کاربری و رمز عبور را فراموش کرده ام؟
ثبت نام نکرده ام؟ ثبت نام!

معرفی کتاب
کانال کتابخوانی در آپارات

کانال من بچه شیعه هستم در آپارات